Официальный сайт
info@bozidar.cz
+420 603 539 020

Pamětní medaile S. Schlik
postříbřená

Print
pametni_medaile_s_schlik_postribrena
Sales price 800,00 Kč
Description

Na Božím Daru pokřtěna pamětní medaile k 500.výročí ražby šlikovských tolarů a 1.výročí zápisu do UNESCO

V pivovaru Červený Vlk na Božím Daru v předvečer Anenské pouti v pátek 23.07.2020 představil starosta města Ing. Jan Horník široké odborné veřejnosti novou pamětní medaili. Události se zúčastnili  zástupci šlechtické rodiny Schlik Margareta Pospíchalová Schliková s manželem Jiřím a Rita Schliková, dále historička Miluše Kobesová a zástupci numismatických společností.

Medaile byla vyražena k 500. výročí počátku ražby jáchymovských tolarů Štěpánem hrabětem Schlikem a k 1. výročí zapsání Hornické krajiny Krušnohoří/ Erzgebirge seznam světového dědictví UNESCO.

Autorem pamětní medaile je akademický sochař a medailér Vladimír Oppl. Na realizaci medaile se podílely společnosti Služby Boží Dar s.r.o. a J. M. Schlik s.r.o., Vokšice.

K založení města Boží Dar došlo v roce 1533 pravděpodobně na místě hornické vesnice zvané Wintersgrün. Roku 1546 Jan Fridrich I. udělil Božímu Daru městská a horní práva. Roku 1546 se Boží Dar stal součástí Českého království.

V okolí Božího Daru se těžil kasiterit, cínová a především stříbrná ruda. A právě stříbro vytěžené nejen v okolí Jáchymova, ale i Božího Daru plynulo do Jáchymovské mincovny, kde se razily slavné tolary.

Po 500 letech od ražby prvního oficiálního šlikovského tolaru se Boží Dar zapsal do historie numismatiky ražbou pamětní medaile. Šlikovskou tradici na medaili připomíná na minci portrét Štěpána Schlika.

Vyražena byla ve firmě TRIGA-K ve dvou variantách: ve stříbře (Ag 999/1000, průměr 40 mm, váha 32,70 g) a v patinovaném postříbřeném tombaku.

Nové medaili požehnal pan farář Pavol Kavec, který tak zastoupil ostrovského faráře Marka Hrice.

Této slavnostní události se zúčastnili zástupci města Boží Dar, jednatelka společnosti Služby Boží Dar s.r.o. Ing. Blanka Nováková, na jejíchž bedrech byla celá logistika ražby. Dále Ing. Evžen Škňouřil, předseda Evropské numizmatické asociace Praha s chotí, MUDr. Zdeněk Petráň, místopředseda České numismatické společnosti Praha s chotí. Pozvání přijal i Tomáš Harant, numizmatik a zároveň potomek Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic a další hosté.

Nové pamětní medaile v limitované edici 200 kusů lze zakoupit přímo v Infocentru na Božím Daru nebo je možné zaslat poštou. Stříbrná mince v jednoduché etui stojí 1880,- Kč, tombaková postříbřená v etui  800,- Kč (+ poštovné).

Reviews

There are yet no reviews for this product.

Не забудьте посетить