oficiální stránky
info@bozidar.cz
+420 603 539 020
Štola Johannes – Zlatý Kopec

Štola Johannes – Zlatý Kopec

Jedná se o mimořádně zachovalý komplex historických důlních děl a podzemních komor obrovských rozměrů, cca 8 km od Božího Daru..

Štola Johannes bývá otevřena každoročně v období od 1.5. do 30.9. V tomto období jsou prováděny pravidelné prohlídky, které se konají každý den.

 • cca 8 km od Božího Daru
 • jedná se o mimořádně zachovalý komplex historických důlních děl a podzemních komor obrovských rozměrů

Prohlídkové trasy a časy

1.5 – 30.9 ZÁKLADNÍ TRASA: denně 9:30, 12:00; v 14:30 pouze úterý (prohlídka trvá 1,5–2 hodiny).

 • Návštěvníci projdou štolou Johannes, vystoupají do menší dobývky, zhlédnou zatopené hloubení u dobývky po Stříbrné žíle a absolvují prohlídku hlavní atrakce – velké komory včetně šachty; poté se vrátí štolou Johannes na povrch. Odtud pak následuje povrchový výstup k budově ručního žentouru a návrat zpět k obslužnému objektu.
  Časová náročnost prohlídky od zapůjčení výbavy až po její odevzdání vychází podle počtu návštěvníků zhruba na 1,5–2 hodiny, z toho vlastní prohlídka podzemí trvá asi 1 hodinu. Pozor, výstup od obslužného domku ke štole Johannes zabere 10–15 minut!

1.5. – 30.9 VELKÁ TRASA: 14:30 pondělí, středa, čtvrtek, pátek, sobota a neděle (prohlídka trvá 2,5-3,5 hodiny).

 • Návštěvníci projdou štolou Johannes, vystoupají do menší dobývky, zhlédnou zatopené hloubení u dobývky po Stříbrné žíle a absolvují prohlídku hlavní atrakce – velké komory. Následuje prohlídka nejstarší části dolu – velké dobývky za „větrnými dveřmi“ (stoupání po žebřících), dále projdou labyrintem vzájemně propojených menších komůrek a dobývek (trasa opět vede po žebřících). V těchto místech si zájemci mohou zkusit prolézt nízkou chodbu („plazivku“). Prohlídka podzemí končí návratem na povrch šachtou po dřevěných žebřících (cca 40 metrů). Při ústí šachty si návštěvníci prohlédnou ruční žentour a vrátí se cestou dolů k obslužnému objektu.
  Časová náročnost prohlídky od zapůjčení výbavy až po její odevzdání vychází podle počtu návštěvníků zhruba na 2,5–3,5 hodiny, z toho vlastní prohlídka podzemí trvá asi 2–-2,5 hodiny. Pozor, výstup od obslužného domku ke štole Johannes zabere 10–15 minut!
informaceVelikost jedné prohlídkové skupiny návštěvníků je 2 - 10 osob – proto je nutná REZERVACE

Z bezpečnostních důvodů nelze provázet pouze jednu osobu.

Do štoly je vstup zakázán: dětem do 10 let (v případě zamlčení skutečného věku dítěte "postaršování" veškerou odpovědnost nesou zákonní zástupci), osobám s fobií ze stísněných prostor, osobám se zdravotními (pohybovými) problémy a s problémy udržení rovnováhy, osobám podnapilým nebo pod vlivem jiných návykových látek, psům a jiným zvířatům.

Doporučujeme do štoly teplé "outdoorové" oblečení včetně teplých ponožek a holínek. Návštěvnici musí počítat s možným znečištěním svého oblečení.

Návštěvníci před vstupem do štoly bezplatně dostanou zapůjčeno:

   • bezpečnostní helmu se svítilnou.
   • plášť a rukavice.
   • holínky, pokud nebudou mít vlastní.

Více informací na stránkách www.stolajohannes.cz

Napsali o nás Štola Johannes, zimní domov netopýrů

 

ubytování Hledáte ubytování na Božím Daru? Prohlédněte si nabídky a rezervujte si ubytování online. Přehled ubytovacích kapacit »

Kalendář akcí

Co je nového?

Nezapomeňte navštívit