oficiální stránky
info@bozidar.cz
+420 603 539 020
Znovuoživené Krušnohoří

Znovuoživené Krušnohoří

Projekt představuje návštěvníkům České a Saské části Krušných hor významné historické události spojené s tímto regionem. Jednotlivé vizualizace můžete přehrávat přímo v terénu pomocí tabletu nebo aplikace v mobilním telefonu. Přenesete se tak v čase a získáte lepší představu o historii, navíc přímo v kulisách místa, kde se konkrétní dějinná událost odehrávala. V projektu vzniklo celkem 39 vizualizací, které umožní podívat se na tato místa v jejich původní podobě pomocí technologie tzv. rozšířené reality. Jednotlivé vizualizace je možno prohlížet pomocí aplikace pro Android a iOS.

Boží Dar

Boží Dar (německy Gottesgab) je nejvýše položené město v České republice (1028 m n. m.) leží v Karlovarském kraji a žije v něm 253 obyvatel. Na dosah ruky tu máte nejkrásnější scenerie Krušných hor.

Již v roce 1517 započala v této oblasti první těžba stříbra a cínu. Roku 1530 bylo nařízením saského kurfiřta ve Schwarzenberském panství založeno horní město. Odtud také pochází poněkud zvláštní název města, údajně podle výroku zeměpána: „Tento vzácný kov je vaším chlebem, je to váš dar Boží!“ V okolí města se nacházelo největší rýžoviště stříbra na území tehdejšího Českého království. V první polovině 20. století ve městě žila a tvořila asi neznámější osobnost Krušných hor – kytarista a zpěvák Anton Günther. V roce 1945 byla z města odsunuta většina českých Němců. 1. prosince 1930 žilo v Božím Daru 1048 obyvatel a 22. května 1947 již pouze 189 obyvatel. V 50. letech 20. století pozbyl Boží Dar městských práv a stal se součástí města Jáchymov. Od roku 1990 je Boží Dam opět samostatným městem.

mapa prohlídkové trasy 

Prohlídková trasa

Délka trasy : 40 km (celý okruh), náročnost : lehká/ střední / těžká – volitelně

Trasu mužete začít na centrálním záchytném parkovišti. První vizualizace je situována nedaleko, u domu Antona Güntera. Pokračujete po nové cyklostezce, směrem na Potůčky a po chvíli přijdete na místo vizualizace Sejpy. Další zastávkou je důl Kohlreuter, nacházející se již ve vzdálenější části katastru Božího Daru , nedaleko osady Zlatý Kopec. Dále můžete pokračovat přes hraniční přechod Český Mlýn / Rittersgrün po německé straně údolí k místu vizualizace Mílov. Pro přiblížení k těmto dvěma vizualizacím je možné přesunout se automobilem do osady Zlatý Kopec, nebo zaniklé obce Háje. Pro přesun k další vizualizaci můžete zvolit různé varianty značených tras, stezek, nebo cest. Příběh Wunderblumme se nachází nedaleko nepřehlédnutelné siluety božídarského Špičáku a leží opět na trase oblíbené naučné stezky Ježíškova cesta, po které se vrátíte zpět do Božího Daru. Poslední vizualizace se nachází na vrcholu nejvyšší hory Krušných Hor, Klínovci ve výši 1244 m.n.m.
Okruh vizualizacemi v okolí Božího Daru patří mezi krajinářsky nejpůsobivější a zároveň je také nejdelší. Lze jej rozdělit na více dní, případně absolvovat vzdálenější přesuny automobilem. Obzvláště vhodný je pro zdatné cyklisty, protože prakticky celý jej lze absolvovat po cyklostezkách. Vizualizace v bezprostředním okolí Božího Daru lze díky nenáročnému terénu projít i s malými dětmi a případně kombinovat s NS Ježíškova cesta. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce je potřeba cestu plánovat s ohledem na aktuální počasí. V zimních měsících doporučujeme absolvovat pouze vizualizace poblíž Božího Daru. Pro náruživé běžkaře se naskýtá zajimavá možnost absolvovat část trasy na lyžích po upravovaných stopách.

Vizualizace na prohlídkové trase Boží Dar

vizualizace Anton GüntherOblíbený krušnohorský básník, lidový pěvěc a autor písničkových pohlednic ožívá, aby Vám vyprávěl svůj příběh. A vy se s ním můžete dokonce i vyfotografovat. (hraná AR)

vizualizace SejpyVíte, co je sejp? A jak se rýžovalo stříbro a cínovec? V šestnáctém století zažila zdejší oblast rozmach rýžování, který jí vydržel po desítky let. Dodnes je zdejší rýžoviště v krajině rozeznatelné. (360 video/animace)

vizualizace MílovAž do roku 1961 protínala Krušné hory železná opona. I kvůli ní zanikly desítky sídel, jako třeba malebná hraniční víska Mílov uprostřed lesů. Koncem šedesátých let převzali ostrahu hranice od pohraničníků příslušníci VB. Jaké situace tehdy řešili? Podívejte se v této vizualizaci. (360 video/animace)

vizualizace WunderblumeVyhlášenému hostinci se od chvíle, kdy přišla nová krásná hostinská, daří stále lépe. Jak fungoval hostinec manželů Kolitschových na samotě u Božidarského Špičáku? Tajemství Wunderblume se dozvíte v této vizualizaci. (video)

vizualizace KlínovecZ rozhledny na Klínovci jsou vidět celé Krušné hory, podhůří na české i saské straně. Když se podíváte na tuto vizualizaci, zjeví se vám bájná Marcebila a představí vám všechna zásadní místa v Krušnohoří, které můžete z Klínovce zahlédnout. (video/animace)

vizualizace Důl KohlreuterVedle známého dolu Johannes, který je otevřen od roku 2015 veřenosti, se skrývá jedinečný systém podzemních chodeb a síní, který není a nebude zpřístupněný veřejnosti. Díky této vizualizaci si jej můžete projít alespoň virtuálně. (3D model/AR)

Aplikace Živé hory - návod k instalaci a používání

  1. Stáhněte si aplikaci ŽIVÉ HORY do vašeho mobilu či tabletu s Android nebo iOS.
  2. Otevřete aplikaci, zvolte SEZNAM TRAS a vyberte BOŽÍ DAR.
  3. Stáhněte si vizualizace do vašeho mobilu či tabletu, kvůli velkému objemu dat doporučujeme stáhnout vizualizace přes wifi (cca 1.5 GB).
  4. Vydejte se na prohlídkovou trasu a na určených místech s cedulemi stačí již jen naskenovat QR kód a vizualizace se spustí.

 

 

Webové stránky Znovuoživené Krušnohoří >>>

 

Kalendář akcí

Nejbližší akce

Komentovaná prohlídka kostela sv. Anny

01.03.2024 17:00 - 19:00

Co je nového?

Nezapomeňte navštívit