Česko-bavorský geopark je ukázkovým územím s projevy stovky milionů let trvajících geologických procesů podél významné struktury tzv. oherského riftu. Geologickou pestrost území podtrhují ložiska hnědého uhlí, keramických surovin, rud a drahých kovů. Kromě mnoha vzácných nerostů se zde nacházejí minerální prameny i další geologické fenomény jako bublající mofety nebo slabá zemětřesení. Mnoho míst je chráněno jako přírodní a technické památky. Kulturně-vědecký význam krajiny utvářely světové osobnosti geologie a vědy jako Georgius Agricola, Johann Wolfgang Goethe, Kašpar Šternberk, Alexander Humboldt, Marie Curie-Sklodowská a další.
Bohatá ložiska nerostných surovin byla na území Geoparku intenzivně využívána už ve středověku. Po jejich těžbě se zachovalo velké množství hornických památek ohromného kulturního a historického významu. Některé lokality jsou již dnes oblíbenými turistickými cíly, řada dalších zůstává prozatím veřejnosti nepřístupná. V současné době se v Karlovarském kraji těží ve velkém rozsahu hnědé uhlí a některé nerudní suroviny - úkolem je zahlazování důsledků této činnosti tak, aby došlo k celkové revitalizaci krajiny.
Přeshraniční Česko-bavorský geopark sestává ze tří národních geoparků – na české straně to jsou Národní geoparky Egeria a GeoLoci, na bavorské straně je to Národní GEOPARK Bayern-Böhmen.
Báňsko-historicky významná místa v geoparku
Geopark Egeria
Abertamy-Hřebečná, Boží Dar, Čistá-důl Jeroným, Dlouhá stoka, Družba, Horní Blatná, Horní Slavkov, Jáchymov, Krásno, Nejdek-Vysoká Pec, Oloví, Přebuz, Rotava, Staré Sedlo, Šindelová.
Geopark GeoLoci
Hornické muzeum Planá, Chodová Planá, Křivce, Lazurový vrch, Michalovy Hory, Nová Ves - V Remíze, Rumělka u Bezdružic, Stříbro, Trdlina, Úterý, Vidice - Sedlový vrch, Výškovice, Záchlumí.
Geopark Bayern-Böhmen
Arzberg, Bad Berneck, Erbendorf, Fichtelberg, Goldkronach, Neualbenreuth, Pegnitz, Pfaffenreuth, Pleystein, Waidhaus-Hagendorf, Warmensteinach, Weißenstadt, Wunsiedel.