oficiální stránky
info@bozidar.cz
+420 603 539 020
Památné místo Ryžovna

Památné místo Ryžovna

Ryžovna bývala běžnou krušnohorskou obcí, která vznikla za účelem těžby nerostného bohatství a rýžování cínovce - odtud vznikl i její název. Až do vysidlování Sudet po 2. světové válce tu žilo několik set obyvatel. Ale s odsunutím německého obyvatelstva z pohraničí obec téměř zanikla. Dnes je tu kromě pensionu jen několik trvale obydlených domů. Nachází se zde vznikající malý pivovar. Více o obci Ryžovna »

Památka na kostel

Kostel sv. Václava byl v Ryžovně postaven na začátku 19. století. Pro místní obyvatele to byla značná úleva hlavně v zimě, kdy často museli při cestě do kostela na Božím Daru vydat spousty sil, aby se prodraly závějemi. Kostel byl postaven za pouhé dva roky. Jednalo se o jednoduchou stavbu v josefínském stylu.

Chátrající kostel byl zbořen na konci šedesátých let 20. století. Dnes jej na jeho původním místě připomíná pietní křížek, miniatura kostela a mohyla s pamětní deskou, která byla u příležitosti 1. Svatováclavského setkání v Ryžovně slavnostně vysvěcena. Svatováclavská setkání se v Ryžovně každoročně opakují u příležitosti svátku sv. Václava, patrona zaniklého kostela.

ubytování Hledáte ubytování na Božím Daru? Prohlédněte si nabídky a rezervujte si ubytování online. Přehled ubytovacích kapacit »

Kalendář akcí

Nejbližší akce

Komentovaná prohlídka kostela sv. Anny

01.03.2024 17:00 - 19:00

Nezapomeňte navštívit