oficiální stránky
info@bozidar.cz
+420 603 539 020
Zlatý Kopec

Zlatý Kopec

Zlatý kopec a údolí Zlatého potoka jsou oblíbeným turistickým cílem. V okolí Zlatého kopce byl v roce 1995 vyhlášen přírodní park. Najdete zde zachovalé porosty smrků a relikty starých bučin.

informaceDo přírodního parku je zakázán vjezd motorových vozidel. Přístupný je pouze pro pěší turisty.

Své jméno získal Zlatý kopec a přilehlá obec nejspíš podle zlatých zrnek, která byla ve středověku v okolí nalezena. Na obou březích Zlatého potoka se nacházela ale daleko bohatší naleziště cínových, měděných a stříbrných rud, které zde byly převážně v 16 století hojně těženy. V polovině 19. století se tu těžily také rudy zinku. Poválečné těžbě v okolí Zlatého kopce dominovala těžba uranových rud. K nejvíce zřetelným památkám na dolování na obou na březích Zlatého potoka patří vstupní portály štol Dreikönig a Kohlreuter, které jsou jedny z nejzachovalejších v této části Krušných hor.

informaceV blízkosti Zlatého kopce se nacházejí dva turistické hraniční přechody, které spojují Česko se Saskem. Jeden je v Českém Mlýně a druhý na Rozhraní.

Před druhou světovou válkou patřil Zlatý Kopec k nedaleké obci Ryžovna a žilo zde kolem 350 obyvatel. Pod Zlatý Kopec dříve spadala i samota Český Mlýn, která leží přímo na hranici se Saskem. V současnosti je Zlatý kopec a jeho okolí vyhledávanou lokalitou pro pěší turistiku a cykloturistiku.

informaceOkolím Zlatého kopce a několik cyklostezek.
ubytování Hledáte ubytování na Božím Daru? Prohlédněte si nabídky a rezervujte si ubytování online. Přehled ubytovacích kapacit »

Kalendář akcí

Nejbližší akce

Komentovaná prohlídka kostela sv. Anny

01.03.2024 17:00 - 19:00

Nezapomeňte navštívit