oficiální stránky
info@bozidar.cz
+420 603 539 020
Kostel sv. Anny Boží Dar

Kostel sv. Anny Boží Dar
 VEČERNÍ PROHLÍDKY KOSTELA SV. ANNY
Zveme Vás na komentovanou prohlídku kostela sv. Anny na Božím Daru.
*Seznámíte se s historií hornického městečka Boží Dar, historií a současností jednoho z nejvýše položených kostelů v ČR.
*Během prohlídky nahlédnete do hlavní lodi i do zákulisí, dozvíte se více o jeho interiéru.
*Prohlédnete si architekturu kostelíka i malířskou a sochařskou výzdobu.
*Můžete vystoupat k varhanám a ještě výše pod střechu, kde můžete obdivovat tzv. českou placku.
*Dozvíte se více o rekonstrukci této památky, která je součástí Hornické krajiny Krušné hory / Erzgebirge na Seznamu světového dědictví UNESCO.
 
TERMÍNY A ČASY VEČERNÍCH PROHLÍDEK:

pátek / 17 hodin / kostel sv. Anny
pátek / 18 hodin / kostel sv. Anny
 
sobota / 17 hodin / kostel sv. Anny
sobota / 18 hodin / kostel sv. Anny

Prohlídka trvá cca 45-60 minut a je k dispozici v českém, německém nebo anglickém jazyce.
min. počet osob: 2, max. 12
REZERVACE osobně v Infocentru Boží Dar nebo v kostele sv. Anny
nebo na emailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
VSTUPNÉ:
dospělá osoba 100 Kč
dítě do 17 let  50 Kč
 

V roce 1593 byl na místě starého chátrajícího dřevěného kostela postaven kostel nový a v roce 1605–1607 mu přibyla ještě věž. Roku 1771 byl ale zbořen a podle luteránského vzoru postaven nový barokní kostel ve farní zahradě. Kostel zasvěcený Svaté Anně stojí na Božím Daru dodnes.

400 let starý Kostel Svaté Anny patří po přestavbě roku 1771 mezi nejkrásnější pozdně barokní stavby v Čechách. Unikátní je především svým stropem takzvanou českou plackou. Jde o speciální dřevěné bednění na němž je upevněn rákos. Na tomto podkladě jsou vymalovány překrásné fresky.

Za zmínku stojí cínová křtitelnice, která je umístěna v objektu kostela. Tuto křtitelnici spolu se zvonem zhotovil roku 1612 jáchymovský kovář a zvonař Hans Wildt st..

Po válce a odsunu Němců zanikla místní farnost a kostel Sv. Anny se přestal používat. Díky drsnému horskému klimatu kostel rychle chátral. Koncem 60. let musel být kostel úředně uzavřen kvůli propadající se střeše.

Své obnovy se dočkal kostel sv. Anny za velké obětavosti místních věřících, díky mnohým sbírkám a darům mohl být kostel svépomocí opraven. Slavnostní znovuotevření se konalo v roce 1990, kdy byl kostel znovu vysvěcen za účasti nejvyšších církevních představitelů. Slavnost byla stanovena na den třístého výročí první historické písemné zmínky o tomto chrámu.

ubytování Hledáte ubytování na Božím Daru? Prohlédněte si nabídky a rezervujte si ubytování online. Přehled ubytovacích kapacit »

Kalendář akcí

Nejbližší akce

Komentovaná prohlídka kostela sv. Anny

24.05.2024 17:00 - 19:00

Nezapomeňte navštívit