Tajemství nitra Země
Česko-Bavorský Geopark je ukázkovým územím s projevy stovky milionů let trvajících geologických procesů podél významné struktury tzv. oherského prolomu (riftu). Tato příkopová propadlina je geologicky nejaktivnější oblastí Českého masivu. Ačkoliv nejmohutnější geologické projevy v ní ustaly před pěti miliony let, přetrvávající tektonika, vulkanismus, vysoký tepelný tok, vývěry termálních vod i seismická aktivita nadále lákají pozornost laiků i specialistů. Geologické jednotky lemující prolom dokumentují přes 600 milionů let starou historii Země a její neobyčejné nerostné bohatství. Všechny tyto procesy daly tvář dnešní krajině, která je naším domovem. Naučme se jí chápat!
Přeshraniční geopark patří z geologického hlediska k unikátním oblastem v evropském i světovém měřítku. Na území Karlovarského a Plzeňského kraje a čtyř bavorských okresů (Neustadt/Waldnaab, Tirschenreuth, Wunsiedel a Bayreuth) je geologická stavba důležitým faktorem ekonomického a kulturního vývoje lidské společnosti.
Česko-Bavorský Geopark sestává ze tří národních geoparků – na české straně to jsou Národní geoparky Egeria a GeoLoci, na bavorské straně je to Národní geopark Bayern-Böhmen.
Národní a evropské geoparky
O zachování, rozvoj a zviditelnění jedinečných geologických regionů pečuje v Evropě téměř 100 geoparků. Mnohé z nich jsou vzájemně propojeny v síti národních geoparků na státní úrovni a v evropské síti geoparků na úrovni celého kontinentu. O zařazení do těchto sítí rozhodují skupiny odborníků. Všechny tři části Česko-Bavorského Geoparku jsou ve svých zemích uznány za národní geoparky. Společně tvoří jeden z mála přeshraničních geoparků v evropském i celosvětovém měřítku. Geoparky podporují udržitelný rozvoj svých regionů, rozvoj cestovního ruchu i environmentálního vzdělávání a na mezinárodní úrovni propagují své regiony.