oficiální stránky
info@bozidar.cz
+420 603 539 020

Na horách pracují řezbáři, pod jejich rukama vzniká Křemílek i Pat a Mat

Na horách pracují řezbáři, pod jejich rukama vzniká Křemílek i Pat a Mat
27. července 2019 9:02
Lavička, kterou podpírají Křemílek s Vochomůrkou, druhou pak nesou známí nešikové Pat a Mat. Anebo postava horníka či socha tetřívka. Pozoruhodná díla ze dřeva vznikají v těchto dnech pod rukama řezbářů při druhém ročníku česko-saského řezbářského plenéru na Božím Daru na Karlovarsku.
Po rukama řezbářů vzniká Křemílek i Pat a Mat | (0:31) | video: iDNES.tv

Fantazii umělců se meze nekladou. „Jen by se to mělo líbit dětem,“ upřesňuje Zuzana Zetková, koordinátorka projektu. „Vzniklá díla totiž zůstanou na Ježíškově stezce,“ vysvětluje. Právě tato božídarská atrakce je dětmi velice vyhledávaná.

„Pohádky mám rád, rád se na ně kouknu. Hledám v nich inspiraci,“ prozrazuje Josef Frnka z Jindřichovic na Sokolovsku. Řezbařina je jeho koníčkem, jak sám říká láskou. Jinak pracuje pro správu obce, ve které žije. To, že v plenéru tvoří hlavně pro děti, ho baví. „Mám radost z toho, když se má díla dětem líbí,“ vysvětluje.

Má také rád, když děti pohádkové postavičky poznávají. Letos to ale úplně neklaplo. „Nejdřív hádaly, že jsou to Šmoulové,“ přiznává řezbář.

Na Božím Daru tvoří společně se dvěma českými a třemi saskými kolegy. „Jsme skvělá parta. A i když třeba neumíme německy, vždy se domluvíme. Přes den za pomoci překladačů a večer u piva to jde úplně samo,“ poodkrývá zákulisí akce Frnka.

„Stejné řezbáře jsme na Božím Daru měli i loni. Je to fakt skvělá parta, takže jsem do její sestavy ani sahat nechtěla,“ přitakává Zetková.

Sleduje, jak ve stínu přístřešků vznikají zatím tři sochy a tři lavičky. Shodou okolností to letos vyšlo tak, že Němci sochají sochy a Češi pracují na lavičkách. Ale takové striktní rozdělení podle Zetkové rozhodně není pravidlem. „Loni to bylo úplně jinak,“ potvrzuje koordinátorka.
Fotogalerie
Dravý pták jako ozdoba lavičky.
Krušnohorský česko-saský řezbářský plenér se koná na prostranství u hřbitova v...
Mezi výtvory na krušnohorském česko-saském řezbářském plenéru nechybí ani...
Teploměry s motivem koně.

Zobrazit fotogalerii

Loni vzniklo celkem čtrnáct soch, které už zdobí Ježíškovu stezku. „Letos jich asi vznikne přibližně stejně. V sobotu totiž máme rychlořezání, při němž vzniknou další drobnější díla,“ doplňuje Zuzana Zetková.

Jako organizátorka akce se o „své“ amatérské mistry řezbáře stará příkladně. Sehnala například i ekologický benzin do jejich motorových pil, aby nemuseli čichat zapáchající zplodiny.

Česko-saský řezbářský plenér organizuje město Boží Dar s přispěním prostředků z česko-saského přeshraničního programu. Partnerem projektu je saská obec Breitenbrunn. Německá strana má podle Zetkové zájem udělat zrcadlovou akci v Sasku.

To, jestli se uskuteční i třetí ročník božídarského plenéru, je zatím ve hvězdách. „Záleží na tom, jestli uspějeme se žádostí o podporu,“ dodává koordinátorka.

Zdroj: https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/cesko-sasky-rezbarsky-plener-bozi-dar-rezbari-umelci-sochy.A190726_491363_vary-zpravy_ba#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=vary&utm_content=main

Kalendář akcí

Co je nového?

Nezapomeňte navštívit