oficiální stránky
info@bozidar.cz
+420 603 539 020

Další etapa božídarské Cínové stezky spojila Ježíškovu cestu s Myslivnami

Další etapa božídarské Cínové stezky spojila Ježíškovu cestu s Myslivnami
31. října 2018 17:21
Téměř tři kilometry dlouhý úsek takzvané Cínové stezky dali v úterý do předčasného užívání na Božím Daru. Druhá etapa stezky určené pro lyžaře, cyklisty, pěší a v jedné části i lesáky, spojuje začátek Ježíškovy cesty s osadou Myslivny.
Cínová stezka spojila Ježíškovu cestu s Myslivnami | (0:42) | video: iDNES.cz

„Do předčasného užívání dáváme stavbu kvůli tomu, aby na stezku mohly už v následující zimní sezoně vyrazit stroje na úpravu stop,“ vysvětlil Marcel Petr, který měl nad stavbou dozor.

Další možnost pro vyžití kvitují i sami sportovci. „Jsem ráda, že se v okolí Božího Daru rozrůstá síť běžeckých tras. Tu novou už jsem si prošla a těším se, až na ni v zimě vyrazím na běžkách,“ komentovala novinku lyžařka Jana.
Zajímá vás dění v krajích?

Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.

Vznik nové trasy ovšem nebyl zdaleka bezproblémový. „Kvůli nestabilitě jsme museli sanovat část podloží. Použili jsme lomový kámen z nedalekého Německa,“ popsal jeden z problémů Marcel Petr.

Podle starosty Božího Daru Jana Horníka se nestabilita podloží projevila i při zakládání mostků. „Ty jsou proto o asi metr a půl výš, než předpokládal projekt,“ řekl Horník.

I proto se cena za stavbu z původních 11 milionů vyšplhala na konečných téměř 15 milionů korun včetně DPH. Partnerem projektu financovaného z evropských peněz byla německá obec Breitenbrunn. Na německé straně díky přeshraniční spolupráci vyrostla naučná stezka mapující faunu a flóru regionu i jeho hornickou historii. V plánu na rok 2020 je ještě obdobná atrakce zaměřená na děti.

Cínová stezka na české straně hranice ještě není definitivní. Boží Dar má v plánu ještě dvě další etapy, které ji zavedou až na okraj katastru. Třetí etapa počítá se spojením Mysliven a Ryžovny, poslední pak lyžaře vyvede až k Bludné.

Zatímco třetí etapa je zatím pouze ve fázi úvah a plánů, druhá už má hotový projekt a je vysoutěžený dodavatel. Bohužel stavět se zatím nemůže. Překážky tentokrát nestaví příroda, ale úřady.
Fotogalerie
Druhou etapu takzvané Cínové stezky pro pěší, cyklisty, inline bruslení a pro...
Druhou etapu takzvané Cínové stezky pro pěší, cyklisty, inline bruslení a pro...
Druhou etapu takzvané Cínové stezky pro pěší, cyklisty, inline bruslení a pro...
Druhou etapu takzvané Cínové stezky pro pěší, cyklisty, inline bruslení a pro...

Zobrazit fotogalerii

„Na Ryžovně jsou jak státní, tak soukromé pozemky. Jenomže na některé státní jsou vydané žádosti o vydání. Těmi se v současné době zabývá soud a my musíme počkat až na skončení soudního jednání,“ vysvětlil podstatu problému božídarský starosta Horník.

Předčasné užívání aktuálně dokončeného úseku Cínové stezky potrvá až do března příštího roku. Pak přijdou na řadu dokončovací práce. Ty skončí 30. května. Stezka je 2 337 metrů dlouhá a široká dva až 4,5 metru. Jsou na ní dva mostky přes potok Černá. Jeden je 6,8 metrů dlouhý, druhý se pak klene nad potokem 9,5 metru. Součástí projektu je i 99 metrů dlouhá propojka stezky Boží Dar - Špičák.

První část Cínové stezky slouží veřejnosti od října roku 2015.

Zdroj: https://vary.idnes.cz/cinova-stezka-bozi-dar-jeziskova-cesta-myslivny-pesi-cykliste-bezkari-1mm-/vary-zpravy.aspx?c=A181031_436422_vary-zpravy_ba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

Komentovaná prohlídka kostela sv. Anny

08.12.2023 17:00 - 19:00

Co je nového?

Nezapomeňte navštívit