oficiální stránky
info@bozidar.cz
+420 603 539 020

Boží Dar má unikátní technickou památku, historický stojan na palivo

Boží Dar má unikátní technickou památku, historický stojan na palivo
4. listopadu 2018 15:24
Dřevní doby motorismu v Čechách, kdy po silnicích oproti dnešku jezdilo jen pár aut a ke koloritu mnoha měst patřily koňské povozy s uhlím, připomíná na Božím Daru nenápadná, ale o to unikátnější technická památka. Historický výdejní stojan na palivo.
V Božím Daru mají unikátní stojan na palivo | (0:38) | video: iDNES.cz

Dnes již nefunkční stojan stojí v těsném sousedství moderní benzinové pumpy.

„Výdejový stojan typu HEFA ‚C‘ zavedla v roce 1935 pražská strojírenská firma Hejduk a Faix,“ píše na stránkách Národního památkového ústavu jeho pracovnice Alžběta Kratochvílová.

Božídarský exemplář tohoto zařízení je unikátní v tom, že je jedním z mála výrobků pražské firmy vystavovaných veřejně.

„Stojany, které se dochovaly, jsou totiž v naprosté většině uschovány v soukromých sbírkách. Pouze jeden známý exemplář HEFA ‚C‘ je součástí sbírek Národního technického muzea v Praze,“ vysvětluje Kratochvílová.

Stojan z Božího Daru byl před léty součástí benzinové pumpy nad hotelem Zelený dům. „Po jejím zrušení jej kdosi odmontoval a uložil ve skladu cestářů. Když jsme od někdejší Okresní správy údržby silnic objekt přebírali se záměrem zřídit v něm hasičskou zbrojnici, nalezli jsme ho,“ popsal osud unikátní památky starosta Božího Daru Jan Horník.
Fotogalerie
Historický benzinový výdejní stojan na Božím Daru
Historický benzinový výdejní stojan na Božím Daru
Historický benzinový výdejní stojan na Božím Daru
Historický benzinový výdejní stojan na Božím Daru

Zobrazit fotogalerii

Když pak město v roce 2000 kolaudovalo novou čerpací stanici, rozhodli se Božídarští umístit stojan v jejím areálu. To neuniklo pozornosti památkářů, takže je od září 2010 jako součást industriálního dědictví památkově chráněná.

Podle Alžběty Kratochvílové není ale současná podoba technické památky úplně originální. „Barevnost je drobně odlišná od té původní, což je dáno mladším nátěrem. Ten pravděpodobně také překryl starší nápisy,“ míní památkářka.

Ani skleněný nástavec, takzvaný glóbus, který byl do roku 1960 charakteristickým znakem stojanů, není originální. „Patrně jde o repliku staršího typu. Z dobových fotografií i vzpomínek pumpařů vyplývá, že svítící glóbusy byly oblíbeným střeleckým terčem,“ vysvětluje Kratochvílová.

Božídarský stojan je s největší pravděpodobností jediným známým, který byl vyroben v Adamovských strojírnách, kam se na konci padesátých let výroba zařízení přesunula z Prahy. „Je možné, že HEFA ‚C‘ byla v Adamově pouze kompletovaná ze starších dílů převezených z Prahy. Vyplývá z toho, že stojan na Božím Daru pochází pravděpodobně z let 1958 až 1959,“ doplňuje Alžběta Kratochvílová.

Zdroj: https://vary.idnes.cz/benzinova-stanice-pumpa-stojan-na-palivo-benzinka-historicka-bozi-dar-1eq-/vary-zpravy.aspx?c=A180124_378285_vary-zpravy_ba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

Komentovaná prohlídka kostela sv. Anny

31.05.2024 17:00 - 19:00

Co je nového?

Nezapomeňte navštívit