oficiální stránky
info@bozidar.cz
+420 603 539 020

Na Božím Daru se otevřela nová rozhledna Boží vyhlídka

Na Božím Daru se otevřela nová rozhledna Boží vyhlídka

Město Boží Dar u příležitosti konce školního roku otevřelo novou rozhlednu nazvanou Boží vyhlídka. Stavba stojí ve výšce 1099 metrů nad mořem na trase červené turistické značky. Je vysoká osm metrů, vyhlídková plošina je ve výšce pět metrů nad zemí a pro turisty bude za příznivého počasí volně přístupná 24 hodin denně, uvedl starosta Božího Daru Jan Horník.
Rozhledna má svým vzhledem evokovat postavenou krabičku zápalek.

Rozhledna má svým vzhledem evokovat postavenou krabičku zápalek.

FOTO: Dar Boží, ČTK

pátek 28. června 2019, 15:53

ČTK

„Nosnou myšlenkou architektonického návrhu je stavba připomínající velkou krabičku na zápalky postavenou na výšku. Stříbrně lesknoucí se povrch vyhlídky má evokovat těžbu stříbra v tomto regionu a současně je jeho posláním příjem světelných paprsků z vesmíru a jejich následný odraz se stopou naší civilizace zpět,” popsal Horník.

Ve vyhlídkové vížce je instalován zvon, na který návštěvníci mohou zazvonit. Mimo pohledu na Boží Dar lze při dobrém počasí vidět Jáchymovské údolí, Ostrov a Karlovy Vary. Východním směrem je vidět část televizního vysílače na Klínovci, německý kopec Malý Fichtelberg a prostor bývalé celnice do Německa, kterou prochází nejvýše položená silnice první třídy v Česku, v 1080 metrech nad mořem.

„Západním směrem je nádherný pohled na Božídarský Špičák jako výrazný vrchol, který je se svou nadmořskou výškou 1115 metrů druhou nejvyšší horou v české části Krušných hor a současně nejvyšším čedičovým vrchem tohoto druhu v Krušných horách i ve střední Evropě,” doplnil starosta.

Vybudování Boží vyhlídky stálo 1,7 milionu korun, zaplatilo jej město Boží Dar s pomocí přeshraniční dotace. Vyhlídku vyprojektovalo Studio Mjölk architekti z Liberce.

 

https://www.novinky.cz/cestovani/509084-na-bozim-daru-se-otevrela-nova-rozhledna-bozi-vyhlidka.html

Kalendář akcí

Nejbližší akce

Komentovaná prohlídka kostela sv. Anny

24.05.2024 17:00 - 19:00

Co je nového?

Nezapomeňte navštívit